Yunanistan’da Erdoğan’ın açıklamasına reaksiyonlar sürüyor

Posted by

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e yönelik “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” çıkışına bir reaksiyon de, birebir vakitte Miçotakis’in kız kardeşi olan milletvekili Dora Bakoyanni’den geldi. Bakoyanni, Erdoğan’ın kelamlarının Avrupa Birliği’nde gereğince reaksiyon görmemesini eleştirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e yönelik “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” çıkışıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Yunanistan’da büyük ses getiren açıklamaya bir reaksiyon de, birebir vakitte Miçotakis’in kız kardeşi olan iktidardaki Yeni Demokrasi partisi milletvekili ve eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’den geldi. Yunan Skai TV kanalına konuşan Bakoyanni, Erdoğan’ın kelamlarının Avrupa Birliği’nde gereğince reaksiyon görmediği yorumunu yaptı.

Avrupa Komitesi sözcüsü Dana Spinant, Erdoğan’ın kelamlarıyla ilgili birinci açıklamasında “Yorum yok” demekle yetinirken yansılar üzerine “Sayın Miçotakis AB üyesi bir ülkenin devlet lideri olarak tüm dünyanın tanıdığı bir kişi. AB, Türkiye’nin tansiyonu düşürecek adımlar atmasını bekliyor” diye konuşmuştu.

AB’den gelen açıklamaları eleştiren Bakoyanni, “Bu durum beni çok sinirlendirdi” diyerek AB yöneticilerinin “adeta bir balonun içinde yaşadığını” söyledi.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na dün katılan Miçotakis, Erdoğan’ın kelamlarına karşılık vererek, Türkiye’nin artan revizyonizmi karşısında Yunanistan’ın egemenliğini savunma kelamı vermişti. Yunan önder, Yunanistan’ın “komşusu Türkiye ile her vakit irtibat kanallarını açık tutmaya çalışacağını” söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.