American Banker’ın bu yıl 21’incisi düzenlediği Finans sektörünün en güçlü kadınlar listesi açıklandı

Gökmen Mert Kural’ın özel haberi

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli isimlerden olan Elif Bilgi Zapparoli, Finansın 100 leydisi arasında ilk 15’e girdi. Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Bank of America Securities Global Capital Markets Eş Başkanı ve Genel Müdürü Elif Bilgi Zapporoli, bu yılki listenin 12’nci sırasında yer aldı.

LİSTEDE NASDAQ BAŞKANI DA VAR

İlk sırada dünyanın en önemli bankacılık şirketlerinden JPMorgan Chase & Co CEO’su Mary Callahan Erdoes yer aldı. İkinci sırada Fidelity Investments Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Abigail Johnson, TIAA Başkanı ve CEO’su Thasunda Brown Duckett yer aldı. Listede 4’üncü sırada Franklin Templeton CEO’Su ve Başkanı Jenny Johnson, 5’inci sırada ise Nasdaq CEO’su ve Başkanı Adena Friedman yer alıyor. Bank of America’ya (BofA) 2010 yılında Türkiye ülke yöneticisi olarak katılan Zapparoli, ayrıca Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Yatırım Bankacılığı ve Küresel Varlık Fonları yöneticiliği görevini de yürüttü.

Zapparoli 2016’da Hong Kong’a yerleşerek Bank of America Asya Pasifik Küresel Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı eş başkanı olarak görev yaptı. Bank of America’ya katılmadan önce Zapparoli, kurucusu olduğu EFG Istanbul Securities şirketinin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. 2004 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından dünya genelinde “Geleceğin 100 Küresel Lideri” arasında gösterilirken, 2020 yılında ise American Banker tarafından seçilen” Finans Sektörünün En Güçlü Kadınları” arasında ilk 25’te yer almıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx