Ermenistan’ın Başbakanı Paşinyan’dan Rusya pişmanlığı: stratejik bir hataydı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin İkinci Karabağ Savaşı’ndaki yenilgisine dair çarpıcı itiraflarda bulundu.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’DAKİ SAVAŞ İÇİN SİLAHA VE MÜHİMMATA İHTİYACI OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Rusya’yı Karabağ Savaşı’nda Ermenistan’ı Azerbaycan’a karşı koruyamamakla suçlayan Paşinyan, “Ermenistan’ın güvenlik mimarisi, silah ve mühimmat tedariki de dahil olmak üzere yüzde 99 oranında Rusya’ya bağlıydı. Ancak bugün Rusya’nın Ukrayna’daki savaş için silaha ve mühimmata ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Bu durumda Rusya’nın istese de Ermenistan’ın güvenlik ihtiyacını karşılayamaması anlaşılır bir şey. Bu örnek bize Ermenistan’ın Rusya’ya güvenlik açısından bağlı olmasının stratejik bir hata olduğunu göstermelidir” diye konuştu.

BATI’YA OLAN BAĞLILIĞINA VURGU YAPTI

Ermenistan’ın güvenlik hazırlıklarını çeşitlendirmeye çalıştığını söyleyen Paşinyan, Avrupa Birliği ve ABD ile olan bağlarına ve bölgedeki diğer ülkelerle daha yakın ilişkiler kurma çabalarına ilişkin gönderme yaptı.

Erivan ile Bakü arasındaki gerilimlere arabuluculuk yapan Moskova’dan Paşinyan’ın açıklamalarına yönelik henüz bir cevap gelmedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx