Fox News’in de içinde bulunduğu News Corp şirketinin koltuğuna Lachlan Murdoch geçti

92 yaşındaki Rupert Murdoch, perşembe günü Fox News ve News Corp şirketlerinin başkanlığında istifa etti ve koltuğunu oğlu Lachlan’a bıraktı. Bu kararla birlikte 52 yaşındaki Lachlan Murdoch, 30 yılı aşkın süredir Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sağ çizgide yayın yapan; aralarında Fox yayıncılık, Fox News ve The Wall Street Journal gibi dünyanın en etkili haber yayınlarının da bulunduğu medya imparatorluğunun başına geçti.

BABASINA KIYASLA SİYASETE MESAFELİ

Genç Murdoch babasına kıyasla siyasete daha mesafeli duruyor. Onu tanıyanlar potansiyel bir birleşme için pazarlık yapmayı, bir başkan ya da senatörle konuşmaya tercih edeceğine söylüyor. Buna rağmen Lachlan özellikle veliaht olarak gösterildiği son yıllarda medya imparatorluğunun muhafazakâr babasının çizgisinde kalacağını göstermek için çok sarf etti. Bu nedenle de yeni dönemde Fox News’in sağcı duruşunu devam ettireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu süreçte Fox News’in programlarını savundu, Başkan Donald Trump ve müttefiklerinin 2020 seçimleriyle ilgili komplo teorilerini ve yalanlarını sürekli olarak yayınlayan ana şirketin CEO’luğunu yaptı. News Corp. Avustralya’nın eski editörü Chris Mitchell, yakın tarihli bir anı kitabında Lachlan’ım görüşlerinin zaman zaman babasınınkinden bile daha sağda olduğunu yazdı.

FOX NEWS ÇİZGİSİNİ DEVAM ETTİRECEK

Rupert Murdoch perşembe günü çalışanlarına gönderdiği mektupta oğlunun Fox News’in bilinen muhafazakâr editoryal duruşunu devam ettirmesini beklediğini belirtti. “İfade özgürlüğü ve nihayetinde düşünce özgürlüğü için verilen mücadele hiç bu kadar yoğun olmamıştı” diyen Murdoch sözlerini “Babam özgürlüğe yürekten inanırdı ve Lachlan da kendini bu davaya adadı” diye bitirdi.

Lachlan ve Rupert Murdoch, bir şirket sözcüsü aracılığıyla bu makale için kendileriyle röportaj yapılmasını reddetti.

Belki de Lachlan Murdoch ile babası arasındaki en büyük farklardan biri de bulunduğu yer. 2021 yılından bu yana Sydney’de yaşayan Murdoch, şirketin New York’taki merkezinden yaklaşık 16 bin kilometre uzakta. News Corp. içinden bir kişi, şirket jetiyle ABD’ye gidip gelmenin kendisi için şimdiden yorucu olduğunu ve saat farkı nedeniyle sık sık gece yarısı telefon görüşmeleri yapmak zorunda kaldığını söyledi.

FELSEFE OKUDU

Babasının altı çocuğundan üçüncüsü olan Lachlan Murdoch, Londra’da doğdu. Çoğunlukla New York’ta özel ve yatılı okullarda eğitim aldı. Felsefe okuduğu Princeton’dan mezun olduktan sonra Avustralya’ya yerleşti ve babası gibi zamanını ailenin gazete işinde geçirdi.

New York Magazine’deki bir biyografiye göre, 20’li yaşlarında News Corp Avustralya’da görev aldı ve yükseldi. Bu dönemde “En çok kendi” gibi hissettiği yerin yaşam tarzına hayran olduğu Avustralya olduğuna söyledi. Ayrıca şirketi, şu anda milyarlarca dolar değerinde bir hisse olan küçük bir çevrimiçi emlak şirketi REA Group’a önemli bir yatırım yapmaya itti. Aynı dönemde arkadaşı Avustralyalı milyarder James Packer ile birlikte yatırım yaptığı telekomünikasyon girişimi One.Tel’in 2001’de batması gibi başarısız girişimlere de imza attı.

ŞİRKETTEN AYRILINCA GÖZLER JAMES’E ÇEVRİLDİ

2000 yılında News Corp. Şirketinin genel müdür yardımcılığına getirilince, yeni eşi Avustralyalı İngiliz model Sarah Murdoch ile birlikte New York’a taşındı. Ancak babasının, cinsel tacizle suçlanan Fox News’in CEO’su Roger Ailes’ın yanında yer aldığı ortaya çıkınca şirketten ve hatta ülkeden ayrıldı. Şirketin başına kimin geçeceği konusundaki dikkatler, Murdoch’lara ait British Sky Broadcasting’i yöneten küçük kardeşi James’e çevrildi.

AVUSTRALYA’DA YATIRIMLAR YAPTI

Lachlan Murdoch, ailesiyle birlikte Avustralya’ya döndü ve sonraki on yılını News Corp’un dışında geçirdi. Illyria adlı özel bir yatırım şirketi kurdu ve Avustralya radyo istasyonları ağı da dahil olmak üzere medya işletmelerinde hisseler satın aldı.

BABASININ İSTEĞİYLE DÖNDÜ

Tarihler 2014’ü gösterdiğinde babasının isteğiyle aile şirketine döndü ve Los Angeles’a taşındı. News Corp. ve 21st Century Fox’un eş başkanı oldu. Bu hareketiyle tekrar işin içinde olduğunun sinyalini verdi. Babasının 2019 yılında 21st Century Fox da dahil olmak üzere imparatorluğunun büyük bölümünü yaklaşık 72 milyar dolara Disney’e satmasının ardından, Fox News’un ana şirketi olan yeni Fox Corp’un CEO’su seçildi ve Rupert Murdoch’un halefiyet planlamasındaki yerini sağlamlaştırdı.

KARDEŞİ YAYIN POLİTİKASINA DAYANAMADI

Sık sık liberal davalara bağış yapan kardeşi, Fox News’in politikalarından giderek daha fazla endişe duymaya başlamış ve işletmelerle tüm bağlarını koparmaya çalışmıştı. 2020 yılında James Murdoch, “şirketin haber kuruluşları tarafından yayınlanan belirli editoryal içerik ve diğer bazı stratejik kararlarla ilgili anlaşmazlıkları” belirten bir mektupla News Corp. Yönetim kurulundan istifa etti.

SARSINTILI SÜREÇLERDEN GEÇTİ

Lachlan Murdoch’ın Fox Corp’taki görev süresi sarsıntılı geçti. Fox News’in 2020 seçimlerinde oy hilesi yapıldığına dair komplo teorilerini ısrarla yayınlaması, kendisine çok sayıda hakaret davası açılmasına neden oldu. Nisan ayında Fox, Dominion Voting Systems ile 787,5 milyon dolara anlaştı. Bu dava Fox için çığ gibi büyüyen olumsuz bir aldı yarattı ve en popüler sunucularından biri olan Tucker Carlson’ın görevden alınmasıyla sonuçlandı. Şirket hala hissedar davaları ve rekor tazminat talepleriyle karşı karşıya.

BİZ DİZİ ZORLUKLA KARŞI KARŞIYA

Bunların dışında genç Murdoch’u bekleyen başka zorluklar da var. Fox’un baş hukuk sorumlusu olarak Dominion davasına başkanlık eden, yardımcısı ve yakın arkadaşı Viet Dinh ağustos ayında görevinden ayrılacağını duyurdu. Ve medya sektörü eskisi gibi değil. Televizyon izleyicilerinin dijital platformlara kayması sektörün ekonomisini altüst etti. Murdoch’ın News Corp. Portföyündeki basılı yayınların çoğu tiraj düşüşü ve zorlu bir reklam piyasasıyla karşı karşıya.

MEDYA İMPARATORLUĞUNUN DURUŞUNDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Insider Intelligence’ın baş analisti Paul Verna, Fox Corp’un- diğer TV ağı grupları gibi- kablo paketinin uygulanabilirliği ve yayın varlıklarından para kazanmanın zorlukları hakkında varoluşsal sorularla boğuştuğuna dikkat çekti. Verna, buna rağmen Lachlan Murdoch ve babası arasındaki güçlü ideolojik yakınlıklar ve yaşlı Murdoch’un onursal başkan olarak danışmanlık rolü göz önüne alındığında, şirketin editoryal konumunda veya stratejik yönünde belirgin bir değişiklik beklemediğini söyledi.

“MURDOCH HERKESE NET MESAJ VERDİ”

Murdoch’un biyografisi olan The Successor kitabının yazarı Paddy Manning ise Genç Murdoch’un bir süredir Fox Corp. Şirketinde önemli roller üstlendiğine ve Tubi’nin satın alınması da dahil olmak üzere bazı kanıtlanmış başarılara imza attığına dikkat çekti. Manning, Rupert’in emeklilik kararıyla; ailesinin geri kalanına, her iki şirketin yöneticilerine, hissedarlarına hatta dünyaya seçilmiş halef olduğu ve onun liderliğine tam bir güven duyduğunu ilan ettiğini söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx