İddia: MEB, Gaziantep’te 135 okulu, ‘yaz eğitimleri’ için TÜGVA’ya tahsis etti; vakfın giderleri karşılandı

Gaziantep’te 135 okulun, “yaz eğitimleri” için TÜGVA’ya tahsis edildiği iddia edildi. İktidara yakın vakfın faaliyetleri için açık tutulan okulların elektrik, su ve yemek giderleri de Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılandığı öne sürüldü. 

BirGün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre, yönetmelik değişiklikleri ve birbiri ardına imzalanan protokollerle öğrencilere ulaşmasına olanak sağlanan TÜGVA’ya tahsis edilen okulların 120’sinin Şahinbey ile Şehitkamil ilçelerinde olduğu bildirildi. Dokuzunun Nizip ilçesindeki okullardan, altısının ise Araban, Yavuzeli ve Oğuzeli ilçelerindeki okullardan oluştuğu kaydedildi.

İddiaya göre, TÜGVA’nın kursları için Halk Eğitim Merkezleri’nden 458 usta öğretici görevlendirildi. Kurslara toplam 19 bin 388 öğrenci katıldı. TÜGVA’nın okulları kullanarak düzenlediği yaz etkinlikleri, vakıf ile MEB arasında imzalanan, “Kültürel, Sportif Faaliyetler ile Bilim ve Sanat Faaliyetlerinin Yapılmasına İlişkin İşbirliği” protokolüne dayandırıldı.

“Elektrik, su, yemek gibi giderler de bakanlık tarafından ödeniyor”

Vakfa sağlanan ayrıcalıklar bunlarla da sınırlı kalmadı. TÜGVA’nın etkinliği için açılan okullara ait, elektrik, su ve yemek gibi giderlerin MEB tarafından ödendiği belirtildi. Gaziantep Şahinbey Belediye Meclisi eski meclis üyesi Uğur Kalkan, okulların kapısının TÜGVA için açılmasına tepki gösterdi. Kalkan, “Daha önce birçok protokol iptal edilmesine rağmen TÜGVA ve MEB, bu protokollere devam etmekten geri durmuyor” dedi.

Kalkan, şöyle devam etti:

TÜGVA ayrıcalığı Gaziantep’te de kendisini hissettiriyor. Yüzden fazla okul TÜGVA’nın emrine tahsis ediliyor. Elektrik, su, yemek gibi giderler de bakanlık tarafından ödeniyor. Başka bir derneğe, vakfa bu şekilde okullarda faaliyet yapması sağlanır mı? Kesinlikle hayır.”

Geçen yıl da Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’nın yaz okulu talebine olumlu yanıt vermişti. MEB’e bağlı 10 okulun, yaz aylarında TÜGVA’ya tahsis edildiği öne sürülmüştü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx