Terleyince kaşındırıyorsa uzak durun! Cilt sorunlarına pamukla veda edin

1- POLYESTER

Polyester kimyasal yöntemlerle naylon ve petrol artığı olan plastikten elde edilen en tehlikeli kumaş türüdür. Araştırmalarda, kısırlık, düşük, kadın hastalıkları, gribal enfeksiyon, davranış değişiklikleri ve kansere sebep olabileceği gözlemleniyor. Araştırmada hamileliği normal devam eden 5 ile 7 arasında köpeğe yüzde 100 polyester kıyafetler giydirildi. İlk ay içerisinde bu köpeklerden ikisinin elektrostatik enerjilerinin aşırı artması sonucu progesteron oranlarında aşırı düşüş nedeniyle ani düşük yaptıkları görüldü.

2- AKRİLİK

Bu kumaşlar, sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılırlar. Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozar ve gribal enfeksiyonlara sebep olabilir. Hatta polimerler plastiğin ana maddesidir ve kanserojendir.

3- RAYON

Geri dönüştürülmüş odun hamuru olan rayon, düzenli yıkama ve giyinmeye karşı dirençli olması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit ile işlem görüyor. Son derece kimyasal olan ve kimyasal süreçlerden geçen rayon da, polyester, akrilik, asetat ve naylon gibi sentetik yapıdaki kumaşlarda olduğu gibi sağlığa zararlıdır.

LEKE TUTMAYAN TÜM KUMAŞLAR

Piyasada leke tutmaz ya da kırışmaz sloganlarıyla satılan kumaşların tamamı naylon, akrilik, polyester, asetat ve rayon gibi tüm kumaşlar içine kimyasal maddeler barındırıyor. Bunlar yerine ise kullanılması önerilen kumaşlar doğal yollarla elde edilen ve kimyasallarla dolu bir üretim sürecinden geçmemiş olanlar. Bu tip kumaşlar terlediğinizde vücudunuzda kaşıntı ve batma hissi ile kendini belli ediyor ve tedavisi son derece zahmetli ve uzun olan egzama gibi rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

SÜPER ÜÇLÜ KUMAŞ

Pamuk, keten ve yün hem doğal hem de organik olmalarıyla sıklıkla tercih edilmesi gereken kumaşlar arasında. Özellikle iç çamaşırlarında önerilen bu kumaşlar cilt problemi, sedef, egzama, ve tahriş durumlarında tam bir kurtarıcı. Ayrıca sağlığa zararlı kumaşlardan farklı olarak cilt problemlerinin hem ilerlemesini önlüyor hem de ortaya çıkma riskini azaltıyorlar. Bu nedenle uzmanlar pamuklu kumaşlar başta olmak üzere keten ve yünün kullanımını da tavsiye ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx