TES’in kıdem ile ilişkisi olmayacak

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, Orta Vadeli Program’da yer alan ve 2024’ün son çeyreğinde uygulamaya geçecek olan Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin (TES) işveren katkılı BES olacağını söyledi. Göçer, BES’teki, Otomatik Katılım Sistemi’nin (OKS), tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşeceğini belirterek, “Tamamlayıcı emeklilik sisteminin kıdem tazminatı ile hiçbir alakası yok” dedi.

OKS’nin, zorunlu olmasına karşın çalışanların şirketleri üzerinden sisteme girdiğini ancak gönüllü olarak çıktıklarını ifade eden Göçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortada zorunluluk diye bir şey yok. İşveren desteği de olmayınca cazibesi gönüllü BES ile aynı. Orada da yüzde 30 katkı var, burada da. Şimdi yapılması istenen, otomatik katılım sistemin ile hem kamu hem çalışan beraberce bir katkı yapacak, o katkıya getiriler de eklenecek. Dolayısıyla emekliliğe yönelik birikimler içeride büyüyecek. Dünya modellerinde tamamlayıcı emeklilik sistemi, gönüllü BES’in kat ve kat üzerindedir. Çünkü çalışanları ilgilendirdiği için daha geniş bir tabana yayılıyor.”

ÇIKIŞ ZORLAŞACAK

Göçer, tamamlayıcı emekliliğin, işveren katkısı, devlet katkısı, çalışan katkısı ile cazip hale geleceğini, beyaz ve mavi yaka çalışanların sistemin katılımcıları olacağını vurgulayarak, “Piramit düşünün; altta SGK’nın sunduğu emeklilik sistemi, ikinci katta tamamlayıcı emeklilik, üçüncü katta da kişilerin isteği ile yaptırdığı gönüllü BES var. Bizde üçüncü kat, gönüllü BES büyümüş durumda, Oysa ikinci basamak emekliliğin, tamamlayıcı emekliliğin büyümesi gerekiyor. Tamamlayıcı emeklilik büyürse, tasarruf açığı kapanır, çalışanların yaşlılıkta belli hayat standardında yaşaması için para biriktirmesine katkı sağlar, sermaye piyasalarına katkı sağlar, iş dünyasına da katkı sağlar” dedi.

Tamamlayıcı emeklilik sistemini kıdem tazminatı ile karıştırmamak gerektiğine de dikkat çeken Göçer, “Biz, mevcut OKS’yi biraz değiştiriyoruz. Çıkış şartları biraz daha zorlaşacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx