Tutuklu vekil Can Atalay: Adalet Bakanı ya Anayasa’yı bilmiyor ya da doğruyu söylemiyor

Milletvekili seçilmesi, mazbatasını alması, TBMM Başkanı adayı olmasına rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi’nin tutuklu Hatay Milletvekili, Gezi tutuklusu Avukat Can Atalay, “Sayın Adalet Bakanı; ya Anayasa’yı ve konuya ilişkin içtihatla beraber meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut bilmesine rağmen doğruyu söylemiyor” dedi. 

Tutuklu Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay, Silivri Cezaevi’nden; ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Atalay; Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, “Yargıtay’da görülen bir dava. Hüküm verilmiş ve hükümlü olarak dosyası devam ediyor. Gezi Davası anayasal düzenle ilgili bir konu. Anayasa’nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan” açıklamasına şu yanıtı verdi:

“Sayın Adalet Bakanı; ya Anayasayı ve konuya ilişkin içtihatla beraber meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut bilmesine rağmen doğruyu söylemiyor. Ayrıntıları avukatlarım açıklıyor ve açıklayacaklar. Tüm ilgililerin avukat arkadaşlarıma kulak vermesini; bir tutuklu, bir yurttaş, bir milletvekili olarak bekliyorum.

Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’a seslenmek istiyorum: Başkanlığını yaptığı yasama meclisinin bir üyesinin hakları ihlal edilmekte, görevini yapması hukuka aykırı biçimde engellenmektedir. Bu görev; Hatay halkının, yıkılmış bir kentin ortasında, bin bir zorluklarla mücadelelerini temsil etme, haklarını savunma ve nihayet on binlerce yurttaşın sesi olabilme görevidir. Milli irade bir bütündür, bölünemez. Görevinizin size yüklediği sorumlulukla davranmanızı talep ediyorum.”

Tahliye edilip, milletvekili olarak görevine başlasaydı ne üzerinde çalışacağı sorusuna ise Atalay, şu karşılığı verdi:

“Deprem bölgesindeki moloz-atık alanları, alelacele alınan kamulaştırma kararları ve Hataylılar özelinde; onların katılımı dahi olmadan İstanbul’da bir firmaya imar planı hazırlatılması girişimi öncelikli gündemimdir. Öte yandan Hatay’ın demografik yapısını; depremi fırsat olarak görüp değiştirme çabalarına ilişkin de kamuoyunu tatmin edecek, kaygıları giderecek bilgi akışının sağlanması daha da fazla ertelenemez.”

TIKLAYIN – Can Atalay’ın avukatından Adalet Bakanı’na: Tümüyle hatalı ve yanlış bir hukuki değerlendirme

TIKLAYIN – Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu: Yargıtay, Can Atalay’ı tahliye etmeyerek Anayasa’nın iki maddesini ihlal ediyor

TIKLAYIN – Can Atalay: Cezaevindeki TİP milletvekili neden tahliye edilmiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx